İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Yalova Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Afet Toplanma Merkezleri 27 Mart 2018

 

  • Müdürlüğümüzce hazırlanan işbu çalışma; belediyeler, çalışılan mahallenin muhtarları, 99 marmara depremini birinci dereceden yaşayan vatandaşların bilgi, fikir ve tecrübelerine başvurularak ve sahada çalışılmak suretiyle hazırlanmıştır.Basın bültenlerinde bu alanların mecburi toplanma alanları değil, bir “hayatta kalma” seçeneği olduğu vurgulanacaktır.
  • Yalova il ve ilçelerinde bulunan 32 merkez mahalle ve 8 beldeye ait 17 belde mahallesi ile birlikte Yalova genelinde bulunan toplam 49 adet mahallenin tamamında çalışılmış olup, ayrıca merkeze bağlı Samanlı ve Çınarcık ilçesine bağlı Çalıca köylerinde çalışılmıştır. Toplamda 51 adet yerleşim biriminde 89 adet toplanma alanı tespit edilmiştir. 
  • Çalışma sonucunda tespit edilen alanlar; valilik, ilçe kaymakamlıkları ve il-ilçe-belde belediyelerin görüşlerine sunularak, bu kurum ve kuruluşların da değerlendirmeleri dikkate alınarak tamamlanmıştır. Çalışma sonunda Müdürlüğümüzce belirlenen alanlar, ilimizde daha önce tespit edilen, afet lojistiğinde depolama alanı olarak faaliyet gösterebilecek kapasitedeki spor alanları ile entegre edilerek hangi depo alanlarından hangi toplanma alanına takviye yapılacağı planlanacaktır.
  • Çalışmanın; alanlara dikilecek olan büyük boyutlu levhalar, yazılı ve görsel medya, sosyal medya, belediyeler, muhtarlıklar ve müdürlüğümüz internet sayfası vs. gibi iletişim ve bilgilendirme araçlarıyla bilinirliği maksimize edilecektir.
  • Çalışmada yerli ve yabancı akademik kaynaklardan da faydalanılmıştır.
  • Çalışmada, bir toplanma alanının; kuşbakışı görünümleri, karadan çekilmiş fotoğrafları, koordinat bilgileri, açık adres bilgileri ve haritalarının bulunduğu internet bağlantıları gösterilmiştir. Böylece, alana nasıl gidileceği, alandan başka bir bölgeye nasıl gidileceği, alanın diğer önemli merkezler ile konumu, halihazırda bulunulan bölge ve diğer önemli bölgelere olan uzaklığı, alanın yükseklik bilgisi (rakımı) gibi diğer ihtiyaç duyulabilecek bilgilere ulaşılabilmektedir. Bu bilgiler, ilimizi hiç bilmeyen birisinin bile sözü geçen alanları rahatlıkla bulmasını sağlayacaktır; ki çok büyük bir depremde bizlerin de birer depremzede olacağımız düşünüldüğünde afet yönetimi ilk anda merkezden ve destek illerden gelen personel tarafından yürütülecek ve bu bilgiler hayati önem kazanacaktır.
  • İşbu çalışmamız; afet ve acil durumlar ile ilgili çalışmalarda sürdürülebilir kalkınmayı esas alan, risk odaklı, etkin, etkili ve güvenilir hizmet sunan uluslararası düzeyde model alınabilecek yönlendirici ve koordinatör bir kurum olmak” vizyonu ve “afetlere dirençli toplum oluşturmak” misyonu ile hazırlanmıştır.Aşağıdaki bağlantıdan afet toplanma alanlarıyla ilgili dosyaları indirebilirsiniz. Afet Toplanma Alanları